Statystyczne piekło ma rozszerzenie (statystyka Bayesowska)! Wywiad z profesorem Andy Fieldem.

Przedstawiamy wolne tłumaczenie wywiadu z Andy Fieldem ukazanego na blogu EFPSA.

Czy wymienienie słowa „statystyczna analiza danych” rzuca cień na twoje serce i wysyła dreszcze w kręgosłup? Sekcja wyników twojej tezy wydaje się ciemnym miejscem, które powinno się omijać? Heteroscedastyczność dostarcza Ci koszmarów? Twój strach wynika z wyjaśniania czym są stopnie swobody? Jaki jest cel używania ANOVY jeśli możemy użyć serii testów t studenta? Jeśli któraś z tych kwestii przypomina wam ból zrozumienia statystyki lub strach o ile więcej Cię jeszcze czeka podczas studiów, kiedy tak na prawdę chcesz mieć kogoś kto to wszystko wyjaśni ci po ludzku. Jeśli tak – nie szukaj dalej. Kilku studentów może powiedzieć Tobie, że powinieneś zajrzeć do książki Andiego Fielda. W książce tej jest wolne wprowadzenie w podstawy teorii statystyki z dużą ilością wykonalnych przykładów dla każdego z podstawowymi umiejętnościami matematycznymi.

Wykorzystaliśmy okazję by pogadać z Andym – kim on jest, co go motywowało oraz co on myśli o przyszłości psychologii?

W swojej nowej książce rozszerzasz Statystyczne piekło o Statystykę Bayesowską. Czemu to jest dobra nowość dla studentów?

Od długiego czasu była pewna świadomość faktu, że tradycyjne metody testowania hipotez (testowanie istotności hipotezy zerowej) ma swoje ograniczenia. Kilka z tych ograniczeń są fundamentalne, gdzie inne odnoszą się to tego, że ludzie ów metody ślepo stosują. Podejście Bayesa (Bayesian Statistics) oferuje alternatywne, uargumentowane i bardziej logiczne kierunki (oczywiście z własną krytyką i własnymi kwestiami do rozstrzygnięcia). Jakkolwiek jest jasne, że jest denne wsparcie  dla podejścia Bayesa oraz to, że ludzie zamierzają widzieć te metody jako aplikowane coraz bardziej i bardziej w artykułach naukowych.

Problem z Bayesowskimi metodami może być dość techniczny, a wiele książek i artykułów jest do nie przebycia. Co może być dość trudne, aby przełączyć się lub nawet zrozumieć w co się chce przełączyć.

Moja nowa książka istotnie stara się dostarczyć kilka podstawowych fundamentów. Nie jest to książka o statystyce Bayesowskiej, jest to książka o analizowaniu danych i dopasowywaniu modeli, wyjaśnianiu szeroko używanych metod klasycznych oraz trochę o podstawowych alternatywach Bayesowskich (przede wszystkim o czynniku Bayesa). Świat nie przejdzie do Bayesa przed noc, więc to co mogę zrobić to dostarczenie książki, która pokrywa materiał, który wykładowcy i studenci chcą wpoić, ale również zachęca ich do myślenia o ograniczeniach tych podejść i istniejących dla nich alternatywach.

Miejmy nadzieję, że czytelnicy mają swoje zainteresowania i wzbudzą je na tyle by sięgnąć dalej po bardziej specyficzne zagadnienia statystyki Bayesowskiej. W celu odpowiedzenia na pytanie, czym są dwa powody dla wprowadzenia podejść Bayesa jako dobrych praktyk dla studentów to:

  1.  pomoże im to lepiej zrozumieć jakie opcje są dostępne dla nich kiedy analizują swoje dane
  2.  publikowane badania będą coraz częściej zawierały metody Bayesa więc pomoże im to zrozumieć co inni naukowcy robią ze swoimi danymi

Twoje książki są zbawieniem dla wielu nie technicznych studentów psychologii. Jak pierwszy raz podchodziłeś do pisania Twojej już klasycznej książki „Odkrywanie statystyki z…”

Jak wielu doktorantów, uczyłem statystyki i SPSS sfinansował mój doktorat. Cieszyłem się wyzwaniem próbując wymyślić angażujące przykłady i na ogół do tego byłem trochę głupkowaty. Informacje zwrotne od studentów były zawsze dobre, a w tym czasie miałem dużo swobody w produkowaniu swoich własnych materiałów. Mniej więcej w tym czasie, przyjaciel nad przyjacielami Dan Wright ( psycholog poznawczy, który w tym czasie robił studia habilitacyjne w City University Of London) był dobrym przyjacielem z Ziyadem Mararem, który teraz kieruje publikacjami w SAGE w Londynie. Dan właśnie opublikował książę o statystyce w SAGE i Ziyad miał pomóc mu znaleźć nowych autorów. Rozmawiałem z Danem podczas wizyty w City University i podkręcił mi temat typu ” Myślałeś kiedyś na tym by swoje materiały umieścić w książce?. Oczywiście, że nie myślałem ponieważ książki wydawały się odpowiednie dla pracy akademickiej, a moje materiały nie. Następnie Dan przedstawił mnie Ziyada, który chciał wpisać mnie do książki. Byłem w takim stanie niedowierzania, że ktoś chciał opublikować książkę napisaną przeze mnie, że ślepo się zgodziłem. Reszta jest historią!

Wątpliwe praktyki badawcze i specyficzne nadużycia metod statystycznych były gorącym tematem w ostatnich latach. W twojej opinii, jakie są krytyczne działania, które mamy by podjąć się poprawy sytuacji?

adsffsa