analizy statystyczne w nauce

Analizy statystyczne w nauce Metodolog.pl

Analizy statystyczne w nauce – Naukowe wsparcie Metodolog.pl

Analizy statystyczne w nauce – Przyjrzyjmy się obrazkowi poniżej, co widzimy? Obrazek przedstawia czas żniw. Widzimy kombajn, który jednocześnie kosi zboże, młóci je i przekazuje na przyczepę*. Możemy się domyślać jedynie, że ciągnik zawiezie zboże do zaprzyjaźnionego młyna lub przetwórni, a tam zrobią z ziarnem coś pożytecznego. Czytelnik może się zastanawiać w jakim celu jest przytoczony ten obrazek oraz po co ta cała historia? Odpowiedź jest bardzo prosta, chodzi o pewną analogię między zbieraniem zboża, a zbieraniem danych. Ciężko jest o lepsze porównanie, chociażby ze względu na realność tych dwóch czynności oraz trud wkładanej w nie pracy. Rolnicy, podobnie jak naukowcy, muszą strategicznie planować wszystkie swoje kroki i działania, polegające na osiągnięciu pewnego celu jakim są żniwa. Rolnik oczekuje owocnych zbiorów, a naukowiec spodziewanych wyników potwierdzających jego przewidywania.

Po co to wszystko?

Eksperymentator, podobnie jak rolnik, musi skrupulatnie i dokładnie organizować swoją pracę by nie narazić się na błędy, które będą cofać lub hamować stawiane kroki badawcze. Chcielibyśmy poradzić naszym klientom nawiązanie współpracy przed wykonaniem badań. Dzięki konsultacjom, metodologicznym i statystycznym, można ograniczyć ryzyko napotkania trudności związanych z analizą statystyczną danych i wykorzystaniem odpowiednich metod obliczeniowych dla danego problemu badawczego. Warto zadbać, w czasie planowania lub realizacji badań, o dobrego dostawcę rozwiązań naukowych, tak jak w przypadku rolnika dbającego o odbiorcę jego roślin.

analizy statystyczne w nauce

Analizy statystyczne w nauce – woda na młyn nauki.

Analizy statystyczne w nauce są czymś, co ukształtowało nasze sposoby myślenia o zbieraniu danych  i kierunki postępu naukowego. Warto więc przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco bliżej. Jak już wspominaliśmy we wcześniejszym wpisie „o analizach statystycznych pierwszej i drugiej generacji”. Co chwila pojawiają się nowe metody obliczeniowe i analizy statystyczne nad którymi bardzo ciężko nadążyć. Nowe metody obliczeniowe pojawiają się co chwila, wystarczy wymienić ogólnoświatowe forum CrossValidated na którym codziennie są wymieniane informacje o nowych funkcjach i metodach statystycznych, dostępnych w bibliotekach i skryptach pakietu R. Dzięki tak szybkiemu postępowi w dziedzinie statystyki, naukowcy i eksperymentatorzy mogą wykorzystywać nowe i ulepszone analizy statystyczne do dokładniejszej weryfikacji wyników swoich badań.

Zachęcamy do współpracy wszystkie osoby, które chcą oddać swoje dane do profesjonalnej analizy. Nasze analizy statystyczne w nauce zadowolą każdego eksperymentatora.

*Poza tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że kombajn automatycznie zostawia po sobie snopki.