Jak zrobić statystykę do pracy magisterskiej?

Czemu statystyki są niezbędne w Psychologii?

meto

Wielu studentów psychologii jest zaskoczona (i czasem przerażona) realizacją kursu statystyki, która jest wymagana w ich wybranym kierunku.

Tak, kursy statystyki są ważną częścią prawie wszystkich psychologicznych programów. Nie tylko będziesz potrzebować wzięcia udziału w jednym bądź dwóch kursach statystyki. Prawdopodobnie również spotkasz się z tym tematem na wielu innych zajęciach, szczególnie tych które zawierają kwestie projektowania eksperymentów oraz poznawania metod badawczych.

Więc czemu statystyki są ważne w psychologii?

Po pierwsze pomyślmy o ważności statystyki w ogóle. Statystyki pozwalają nam na nadanie sensu i interpretowaniu wielu informacji. Rozważamy natłok danych, który można napotkać codziennie. Jak długo sypiasz? Jak wielu studentów w twojej grupie jadło śniadanie tego poranka? Jak wielu ludzi żyje w promieniu jednego kilometra od Twojego domu? Używając statystyk, możemy organizować i interpretować wszystkie te informacje w znaczący sposób.

W psychologii, jesteśmy również konfrontowani z olbrzymią ilością danych. Jak zmiana w jednej zmiennej wywiera wpływ na inne zmienne? Czy jest sposób dzięki, któremu możemy mierzyć ten związek? Jaka jest ogólna siła tego związku i co on oznacza? Statystyka pozwala nam na odpowiedzenie na takie rodzaje pytań.

Statystyka pozwala psychologom na:

  • Uporządkowanie danych. Kiedy radzimy sobie z nadzwyczajną ilością informacji łatwo stać się przez nie przytłoczonych. Statystyka pozwala psychologom prezentować dane w sposób, który jest łatwy do zrozumienia. Graficznie przedstawienie ich na grafach i wykresach, rozkładach częstości, wykresach rozrzutu stwarza możliwość badaczom lepszy przegląd danych i zobaczeniu wzorców, które mogłyby być w innym wypadku pominięte.
  • Opis danych. Pomyśl co się dzieje kiedy badacze zbierają wielką ilość informacji o grupach ludzi. Spis ludności jest najlepszym przykładem. Używając statystyk, możemy dokładnie opisać informacje które zostały zebrane w celu, łatwego zrozumienia. Statystyki opisowe dostarczają sposobu podsumowania tego co istnieje w danej populacji. Czyli np. jak wiele jest mężczyzn czy kobiet, ile mają dzieci lub ile ludzi jest bezrobotnych.
  • Centralne twierdzenie graniczne i błąd standardowy – łatwa i wciągająca opowieść o podstawie wnioskowania statystycznego.

    . Używając tego co jest znane jako wnioskowanie statystyczne, badacze mogą wyciągać wnioski o danej próbie lub populacji. Psycholodzy używają danych, które zebrali do testowania hipotez lub przewidywań tego co może się stać. Używanie tego typu statystycznego analizowania, badacze ustalają prawdopodobieństwo, że hipoteza powinna być potwierdzona lub odrzucona.

Statystyka w codziennym życiu.

Więc teraz masz lepsze zrozumienie czemu statystyki są ważne w psychologii, może być pomocne spojrzenie na kurs statystyki jako niepowtarzalna okazja. Oczywiście w solidnym zrozumieniu statystycznych metod może pomóc Ci np. excel. Po drugie, pomyśl o wszystkich twierdzeniach w psychologii, które spotykasz w codziennym życiu poza zajęciami. Magazyny publikują  historie o ostatnich odkryciach naukowych, samopomocowe książki wygłaszają różne kierunki w podchodzeniu do problemów, a wiadomości często wyolbrzymiają lub źle interpretują psychologiczne badania. Rozumiejąc proces badawczy oraz zawarte w nim rodzaje analiz statystycznych, które są używane, będziesz zdolny do stania się mądrym konsumentem informacji psychologicznych i będziesz lepiej oceniać informacje dochodzące do Ciebie.

Uzyskiwanie pomocy ze statystyką.

Oczywiście, znajomość tego czemu statystyki są istotne może niekoniecznie pomóc Ci z poczuciem strachu przed pierwszym wejściem na zajęcia pierwszego kursu statystyki. Jest tutaj dobra wiadomość. Nawet jeśli nie uważasz siebie za „dobrego z matematyki” to możesz dołożyć sił i skorzystać z mnóstwa narzędzi i źródeł, które mogą Ci pomóc. Zacznij dyskutować o swoich troskach ze swoim instruktorem. Może Ci zarekomendować książki, narzędzia w internecie, które mogą być pomocne. Rozważ przyłączenie lub uformowanie swojej własnej grupy adeptów statystyki ze swoimi znajomymi z klasy. Bardzo ważne jest to abyś nie przeoczył pomoce, która może być dostępna w Twojej szkole. Wiele ćwieczeniowców oferuje labolatoria matematyczne, gdzie studenci mogą otrzymać ekstra pomoc ze statystyki.

Czy na kierunku psychologii wymagana jest wielka wiedza matematyczna/statystyczna?

Na pierwszy rzut oka, wielu potencjalnych studentów psychologii twierdzi, że ich wybór kierunku wymaga niewiele matematyki. Mimo wszystko psychologia jest nauką o zachowaniu, więc co ma do tego matematyka?

Matematyka oraz statystyka w szczególności są ważnymi częściami każdego programu nauczania psychologii. Psycholodzy potrzebują zdolności w użytkowaniu statystycznych metod do przeprowadzania badań, analizy danych, interpretacji rezultatów oraz raportowania ich wyników.