analiza statystyczna w kosmetologii i marketingu kosmetyków

Statystyczna klasyfikacja i segmentacja klientów – Lead Scoring

Jak odpowiednio dokonać segmentacji potencjalnych klientów i następnie ich klasyfikować jako gotowych do zakupu klientów?

Posiadając informacje o ruchu klienta na stronie internetowej można w bardzo łatwy sposób  scharakteryzować i zamienić go na prawdopodobieństwo zakupu. Dzięki takiemu podejściu można skierować uwagę działu sprzedaży na grono najbardziej zainteresowanych ofertą klientów.

Strona firmowa to największe źródło informacji o Twoich klientach, to skarbnica wiedzy dla departamentu marketingu i sprzedaży. W dzisiejszych czasach dział marketingu ma być odpowiedzialny za gwarancję dostarczania odpowiednich klientów działowi sprzedaży. Warto rozpatrzeć synergiczne działania obu tych działów by móc wykonywać pracę opartą na inteligencji i naukowości, a nie losie i wtopach.

Ocena punktowa klienta – Lead Scoring

Wiemy, że bardzo mała część odwiedzających stronę internetową jest klientem mającym intencję zakupu. Dlatego statystyczne przypisanie leada do odpowiedniej grupy klientów jest niezwykle cennym i skutecznym działaniem zwiększającym szansę sprzedaży. Dzięki lead scoringowi można przyporządkować odpowiednią liczbę punktów każdemu klientowi i tym samym torować mu odpowiednią strategię marketingową.

Wszyscy mają swoje sposoby na identyfikację leadów. Jednak Metodolog.pl jest w stanie dostarczyć naukowo wypracowane modele statystyczne mające na celu utworzenie dopasowanych strategii marketingowych by zwiększyć sprzedaż produktów i usług.

Problemy jakie może napotkać Twoja firma, a jakie może rozwiązać statystyczne podejście do sprzedaży i marketingu:

  • Słaba sprzedaż wynikająca z tego, że dział sprzedaży i handlu dostaje klientów losowych lub błędnie ocenionych. Sprzedaż może również nie wiedzieć na jakim poziomie jest klient np. Czy jest tylko zainteresowany czy może jest gotowy do kupna?
  • Problemy z interpretacją dużego wolumenu danych. Informacje o klientach są odpowiednio interpretowane, trzymane i wysyłane do działu handlowego w odpowiednim kształcie?
  • Losowa sprzedaż. Czy Twoja firma podchodzi do każdego leada w ten sam sposób? Czy posiada w swojej etykiecie lub strategii obsługi różne scenariusze sprzedaży?
  • Strzelanie śrutem z shotguna – Twoja firma ma odpowiednie strategie zachęcania i sprzedaży produktów i usług dla określonych segmentów klientów?

Analityka predykcyjna i lead scoring jako narzędzia marketingowe zaczerpnięte z długiej tradycji naukowego zastosowania.

Analityka predykcyjna, modelowanie statystyczne oraz lead scoring dają szansę marketingowcom i działom sprzedaży na identyfikowanie najbardziej wartościowych klientów. Wykrywanie klientów gotowych do zakupu dzięki klasyfikowaniu ich do odpowiedniej grupy i ocenianiu ich potencjału za pomocą skal punktowych to niesamowita korzyść i oszczędność dla firm i instytucji zajmujących się sprzedażą i obsługą klientów.

Segmentacja i grupowanie jako narzędzie określania obszarów gospodarowania leadami.

Analiza skupisk to działanie statystyczne mające na celu wykrycie zbiorów klientów podobnych do siebie, ale na tyle różnych od innych by móc ich traktować jako specyficzną grupę leadów. Dzięki takiej praktyce można utworzyć odpowiednie oferty i strategie mające pośrednio zwiększyć sprzedaż i zainteresowanie się konkretną ofertą poprzez dopasowanie jej do wartości i cech wyselekcjonowanych grup.

Jakie są zalety wynikające z zastosowania grupowania i segmentacji leadów oraz ich oceny punktowej za pomocą lead scoringów.

  • bardzo dobre poznanie swoich leadów dzięki lead scoringowi daje poczucie kontroli nad obszarem podejmowanych działań marketingowych
  • nowa perspektywa – innowacyjne działanie lead scoringu może mieć też zastosowanie w innych dziedzinach życia firmy
  • synergiczne działanie departamentu marketingu i sprzedaży dzięki analitycznie wymodelowanej rzeczywistości leadów
  • zysk bez ryzyka – klasyfikacja klientów gotowych do kupna produktu lub usługi
  • oszczędność czasu i zasobów dzięki pracy tylko z gotowymi klientami oraz skierowanie zasobów ludzkich i ekonomicznych na pracę w przygotowaniu osoby do bycia klientem
  • wyższe morale działu sprzedaży i marketingu hehe

 

Chcesz sprawdzić nasze umiejętności? Za darmo przygotujemy Ci próbkę naszych możliwości. Zachęcamy do kontaktu