statystyka medyczna, biostatystyka

Big Data w naukach medycznych

założenia regresji logistycznej

Metodolog.pl – Analiza Statystyczna w nauce

Firma statystyczna METODOLOG

Big Data w naukach medycznych

W dzisiejszych czasach możemy śmiało stwierdzić, że Big Data zmienia świat i najlepszym tego przykładem jest medycyna. W ostatniej dekadzie odnotowano ogromny postęp w ilości danych i zdolności do wykorzystania technologii aby te dane analizować i zrozumieć a to pomaga firmom w każdej branży, aby stać się bardziej skuteczne i produktywne. Tak samo dzieje się w medycynie. Oprócz poprawy zysków Big Data jest stosowany do przewidywania epidemii, leczenia chorób, poprawy jakości życia i uniknięcia zgonów, którym można zapobiec. Liczba ludności na świecie cały czas rośnie a długość życia się zwiększa przez co sposoby leczenia gwałtownie się zmieniają a wiele tych decyzji jest dyktowana przez dane. Celem dzisiejszej medycyny jest zdobyć jak najwięcej informacji o pacjencie i jak najszybciej wykryć chorobę ponieważ leczenie groźnej choroby na wczesnym etapie jest dużo prostsze  i tańsze niż gdyby została zauważona później.

Nowe technologie i analiza danych

Wejście smartfonów na rynek nowej technologii był dopiero początkiem. Dzięki aplikacją, które mogą być wykorzystane do wszystkiego: od krokomierza, który zmierzy ile kilometrów przeszliśmy danego dnia po liczniki kalorii  pomagające zaplanować dietę. Miliony z nas używa technologii mobilnych aby zmienić swój styl życia na lepszy. W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej urządzeń przenośnych (np. do noszenia na ręku), które pozwalają śledzić  nasze postępy i przesyłają dane aby mogły być porównane z innymi.  W niedalekiej przyszłości będzie można dzielić te dane z lekarzem dzięki czemu powiększy się jego  zestaw narzędzi diagnostycznych. Nawet jeśli jesteśmy zdrowi, dostęp do obszernej i wciąż rosnącej bazy danych informacji i stanie zdrowia ogółu społeczeństwa pozwoli przewidzieć problemy, zanim one wystąpią a co za tym idzie przygotować środki zaradcze (lecznicze lub edukacyjne) z wyprzedzeniem. Przenośne urządzenia połączone z centralnymi bazami danych są znakomitym sposobem na gromadzenie informacji o przebiegu choroby pacjenta. Przykładem takiego zastosowania jest specjalna nakładka dla astmatyków. Inhalatory, które są w nią wyposażone łączą się ze smartfonami przez Bluetooth i monitorują stosowanie leku za pomocą aplikacji. Dzięki temu pacjent automatycznie aktualizuje historię zażywania lekarstwa, a lekarz dostaje wiarygodne dane o przebiegu choroby, na podstawie których może skuteczniej prowadzić terapię.

Sposób, w jaki  lekarz będzie współpracował z pacjentem może się zmienić w najbliższej przyszłości. Opieka medyczna chce skupić się na trzymaniu pacjenta w domu z dala od szpitala. Telemedycyna staje się coraz popularniejsza, oznacza formę świadczenia usług medycznych i opieki zdrowotnej za pomocą komputera i Internetu. Ściśle mówiąc ta metoda może odnosić się do czegoś tak prostego jak odwiedzenie strony internetowej i autodiagnostyki albo odbędzie się jako usługa jeden-na-jeden z wykwalifikowanym specjalistą. Komunikacja ta będzie oczywiście zostawić za sobą dane, które będą mogły być analizowane, aby dostarczyć cennych informacji do ogólnych trendów w dziedzinie zdrowia publicznego i sposobu w dostępie do opieki zdrowotnej. Dla chorych korzystanie z takich usług to wygoda obserwowania przebiegu leczenia on-line, zaoszczędzony czas, lepiej dobrane leczenie i szybszy powrót do zdrowia.

Badania Naukowe i statystyka

Jednym z głównych ograniczeń dzisiejszej medycyny w przemyśle farmaceutycznym jest zrozumienie biologii choroby. Big Data ma swój udział w badaniach klinicznych zdobywając coraz więcej danych na temat choroby zaczynając od badania DNA i komórek kończąc na tkankach i organach. Jeżeli lekarz oferuje lekarstwo i zapewnia jego skuteczność na dane dolegliwości to prawdopodobnie lek ten został stworzony przy użyciu Big Data. Ogromne ilości danych pozwalają naukowcom wybrać najlepsze substancje. W ostatnim czasie, udostępnianie danych pomiędzy firmami farmaceutycznymi doprowadziło do przełomu, odkryto że dezypramina, powszechnie używana jako lek anty -depresyjny, ma potencjalne zastosowanie w leczeniu nowotworów płuc.

Nie zapominajmy o największym problemie dzisiejszej medycyny- nowotworze. Zabieg, który polega na wykonaniu pełnej analizy genomu daje nadzieję osobom chorym na raka. Wykrycie nieprawidłowości w kodzie DNA umożliwia wcześniejsze rozpoczęcie skutecznej terapii. Metoda ta przez nie była wcześniej popularna ponieważ wiązała się z ogromnymi kosztami oraz miała długi czas realizacji. Dziś zabieg dużo tańszy, a nowoczesne rozwiązania serwerowe zapewniają wysoką wydajność.

Big Data również pomaga również w walce z rozprzestrzenianiem się epidemii. W Afryce, dane dotyczące lokalizacji telefonu okazały się bardzo cenne w śledzeniu ruchów ludności, co pomogło przewidzieć rozprzestrzenianie się wirusa Ebola. Strategie te były też kluczowe po trzęsieniu ziemi na Haiti 2010 , gdzie zostały one użyte w celu pomocy ofiarom katastrofy.

Prywatność i Bezpieczeństwo danych

Oczywiście, żadne dane nie są bardziej osobiste niż dane medyczne, więc bardzo ważne jest aby zostały wprowadzone najskuteczniejsze systemy zabezpieczające, aby upewnić się, że informacje dostaną się tylko do tych, do których powinny. Pomimo, to cyber-przestępcy systematycznie wykradają dokumentacje medyczną i zarabiają na nich więcej pieniędzy niż z kradzieży danych karty kredytowej. Miedzy innymi z tego powodu kompletna informatyzacja opieki medycznej to trudne wyzwanie. Danych przybywa coraz więcej, a to wymaga inwestycji w infrastrukturę informatyczną. Dane potrzebują miejsca na przechowywanie, więc placówki medyczne albo będą musiały rozbudować swoją serwerownię, albo zdecydować się na outsourcing.

Pomimo niebezpieczeństw jakie niesie za sobą wprowadzenie nowych technologii do opieki zdrowia korzyści jakie może przynieść Big Data są dużo większe. Informatyzacja danych medycznych może budzić obawy ale dopóki bezpieczeństwo jest utrzymywane na wysokim poziomie jest pewne, że przyczynia się do rozwoju nowych metod leczenia i pomaga nam coraz lepiej zrozumieć jak działa nasz organizm.