Wyszukiwanie artykułów naukowych to strata Twojego czasu

Wyszukiwanie artykułów naukowych to strata czasu

Wyszukiwanie artykułów naukowych to strata czasu? I tak i nie. Wyszukiwanie artykułów naukowych, to nieodłączny element pracy każdego naukowca. Myślałoby się, że przed napisaniem jakiegokolwiek dobrego tekstu naukowego niezbędne jest wyszukanie dziesiątek artykułów i napisanie na ich podstawie profesjonalnego tekstu. Osobiście myślę, że to zależy od tego na jakim etapie procesu badawczego jesteśmy. Jeśli nie mamy pomysłu na rozwiązanie jakiegoś problemu w naukowy sposób, albo nie przychodzi nam żadna luka w wiedzy na dany temat, który nas interesuje, to dobrym pomysłem jest przeszukanie baz artykułów. Niemniej, jeśli mamy już rozwiązany problem, a chcemy jedynie wzbogacić tekst na jego temat, to dobrym pomysłem jest prześledzenie artykułów na temat przedmiotu, który zbadaliśmy lub chcemy zbadać.

Wyszukiwanie artykułów naukowych kiedy nie mamy żadnego problemu, ale mamy obszar badań

W takim kontekście wyszukiwanie artykułów naukowych, czyli kiedy nie mamy problemu, ale mamy obszar w którym chcemy badać (np. psychologii konsumenta), warto się skupić na wyszukiwaniu informacji o gorących tematach, które są ogłaszane przez journale naukowe. Jest to pewna strategia dla tych osób, które chcą coś zbadać, ale za bardzo nie wiedzą co. Np. na stronie wydawnictwa FRONTIERS (https://www.frontiersin.org/research-topics?domain=all), ale też na stronach innych wydawców, są wskazywane aktualne wątki badawcze. Najczęściej są to gorące tematy, które są uważane przez społeczność naukową jako modne, ważne lub przyszłościowe. Przed przystąpieniem do wyszukiwania artykułów naukowych warto się inspirować się takimi wątkami badawczymi i opublikować artykuł zgodnie z kierunkiem wody w rzece.

Wyszukiwanie artykułów naukowych w bazach wydawnictw po słowach kluczowych

Jeśli już mamy wybrany problem, to możemy przystąpić do wyszukiwania artykułów zbieżnych z jego obszarem. Taką zbieżność uzyskujemy wykorzystując słowa kluczowe, a także inne filtry np. rok, konkretny journal lub dziedzina nauki. Moim zdaniem najlepszym sposobem na efektywne wyszukanie artykułów (a także innych publikacji naukowych) jest posługiwanie się bazami wydawnictw np. Wydawnictwo Elsevier ma wyszukiwarkę SCOPUS (https://www.elsevier.com/solutions/scopus), a Taylor and Francis ma swoje rozwiązanie (https://www.tandfonline.com/). Jest wiele wydawnictw open-access takich jak IEEE (https://www.ieee.org/) lub PLOS ONE (https://plos.org/). Ich polityka darmowego dostępu pozwala na nieograniczony i zupełnie darmowy dostęp do przeszukiwania i analizy ich zasobów artykułów naukowych, książek i materiałów konferencyjnych. Ciekawym rozwiązaniem są również wielkie bazy danych artykułów naukowych, które są chyba najlepszym startem w kwestii wyszukiwania artykułów naukowych. Taką bazą jest EBSCO (https://www.ebsco.com). Aczkolwiek, dostęp do tej bazy danych jest płatny.

Wyszukiwanie artykułów naukowych kiedy mamy problem i aktywnie go rozwiązujemy – Złoty Standard Poszukiwań.

Kiedy znamy dobrze swója problem i mamy już jego rozwiązanie, to wyszukiwanie artykułów naukowych i publikacji przybiera zupełnie inny wymiar. To już nie jest chaotyczne przeszukiwanie publikacji pod kątem wybranych słów kluczowych. Jest to raczej śledzenie myśli autorów, który piszą o tym samym problemie lub problemach powiązanych. Jest to oczywiście czasochłonny proces, wymagający wiele skupienia i wytrwałości, ale skrupulatne do niego podejście zwraca nam najlepsze rezultaty. Polega to na analizie tekstów powiązanych z naszym problemem badawczym i czytaniu tekstów w nich zacytowanych. Czytając tekst danego autora (lub autorów) patrzymy kogo on cytuje, czyli na czyje rozumowanie się on powołuje. Zaglądamy do tej zacytowanej publikacji i sprawdzamy co ten badacz (lub badacze) pisze i  na jakie badania/artykuły/publikacje się on (oni) się powołuje. Dzięki takiej iteracyjnej strategii analizy myśli i rozumowań innych badaczy osiągamy pewien osobisty pogląd na to co wiadomo o przedmiocie badania i na to czego jeszcze nie wiadomo. Taki sposób wyszukiwania artykułów naukowych, publikacji i materiałów pozwala na bardzo dokładną analizę mapy problemów rozwiązanych i nierozwiązanych. Takie bezpośrednie wyszukiwania ułatwi nam posiadanie konta na Reserch Gate (https://www.researchgate.net/). Nienaukowym osobom mówię, że jest to taki facebook dla naukowców hehe. Przydany jest jeszcze serwis SCI-HUB dzięki któremu możemy mieć prawie każdy artykuł za darmo (https://sci-hub.se/). Oczywiście ja o niczym nie wiem i tak tylko o nim wspominam, że jest to serwis niezwykle pomocny i pomaga obniżyć koszty związane z robieniem nauki, a na pewno pomaga w darmowym wyszukiwaniu i czytaniu publikacji naukowych. Podobnym rozwiązaniem, ale przeznaczym tylko dla książek, jest strona Library Genesis (http://libgen.rs/). Boże święty. Jakie to jest dobre dla nas biedaków…

Potrzebujesz usługi związanej z wyszukanie artykułów naukowych? Napisz do nas KLIK.

Wyszukiwanie artykułów naukowych to strata czasu